چیغیرتما، نام نوعی غذای محلی و مخصوص استان اردبیل است که در زبان آذری به معنای اضافه کردن تخم‌مرغ در آخرین مرحله‌ی طبخ غذا است که معمولا به املت گوجه‌فرنگی شهرت دارد. هرچند تنوع جالب و دوست‌داشتنی از انواع چیغیرتما در کشور توسط بانوان کدبانو و خوش‌ذوق ایرانی تهیه و طبخ می‌شود، مانند چیغیرتمای بوقلمون، دومبالان چیغیرتما و ...اما آنچه به عنوان غذای بومی و محلی استان اردبیل مشهور و شناخته شده‌ است، چیغیرتمای مرغ نام دارد.  تهیه و آماده‌سازی این غذای سنتی بسیار آسان و لذت‌بخش است.

مواد اولیه برای تهیه ی چیغیرتمای مرغ  اردبیل شامل  3 عدد ران مرغ بدون استخوان، 1 عدد پیاز متوسط، 3 قاشق غذاخوری کره، 4 عدد گوجه رسیده درشت، 3 عدد تخم مرغ، نمک و فلفل به مقدار لازم. 
طرز تهیه ی چیغیرتمای مرغ  اردبیل به این صورت است که در ابتدا  پیازها را خرد کرده و با روغن مایع تا حد طلایی شدن تفت داده و کنار گذاشته می شود. اکنون  حرارت را ملایم کرده و مقداری کره را به تابه اضافه کرده  و مرغ‌ها نیزبه مدت 10  دقیقه از هر دو طرف سرخ می شود.  حال فلفل قرمز و نمک و گوجه های پوست کنده و نگینی خرد شده و پیاز داغ  نیز به گوشت مرغ اضافه می شود. درصورت تمایل می توان مقداری رب گوجه را نیز اضافه کرد. در این زمان اجازه داده تا غذا با حرارت زیاد به جوش آید، البته بدون اینکه درب ظرف گذاشته شود، سپس بعد از اینکه غذا به مرحله ی جوش رسید، حرارت را کم کرده و درب ظرف را گذاشته تا غذا به تدریج پخته شود.  هنگامی که غذا به غلظت دلخواه رسید تخم مرغ‌ها را در یک ظرف ریخته و مقداری نمک و فلفل افزوده و بهم زده می شود تا به خوبی زرده و سفیده قاطی بشود و خیلی آرام به مخلوط غذا اضافه می شود  و بعد از اضافه کردن تخم مرغ ها درب ظرف را نگذارید  به هیچ وجه غذا هم زده نمی شود. اکنون غذا را درون دیسی کشیده و کمی‌ جعفری خرد شده بر روی غذا ریخته  با سبزی خوردن و نان یا با پلو میل شود.

گیلدیک آشی یا آش نسترن وحشی

Read more

دمی‌یارما اردبیل

Read more

خشیل اردبیل

Read more

ترشی قورمه اردبیل

Read more

Related Foods

Comments

    Copyright © 2018 TabrizTravel.com All rights reserved.